09150566946

ارز دیجیتال استلار چیست و مزایای آن کدامند؟

cover 1 4x1 - ارز دیجیتال استلار چیست و مزایای آن کدامند؟

ارز دیجیتال استلار

استلار یک شبکه‌ همتا به همتاست که همانند بیت کوین، غیرمتمرکز است. استلار نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال، از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کند. در این شبکه‌ی غیرمتمرکز، هیچ نهادی مرکزی و تصمیم گیرنده‌ای وجود ندارد. تمام جزئیات تراکنش‌ها در استلار، بر روی بلاک چین آن به‌عنوان یک دفترکل عمومی ذخیره می‌شوند و هر کسی قادر است این دفتر کل و جزئیات تراکنش‌ها را مشاهده کند. در شبکه استلار، اطلاعات به‌جای اینکه در یک منبع متمرکز (مانند یک بانک) جمع‌آوری شوند، بین گره‌‌هایی به‌ هم‌ پیوسته (سرورها) توزیع می‌شوند. کلیه تصمیمات و تأییدهای صورت گرفته در این شبکه از طریق پروتکل اجماع استلار انجام می‌شوند. مدت زمان رسیدن به این اجماع، ۳ الی ۵ ثانیه است. برخلاف شبکه بیت کوین، استلار از سیستم اثبات کار یا همان Proof of Work استفاده نمی‌کند و در عوض تراکنش‌هایش از طریق پروتکل توافقی استلار (SCP) انجام می‌شوند. در بیت کوین، ماینرها برای تائید تراکنش‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند؛ اما در این ارز دیجیتال گره‌های مورد اعتماد که به گره‌های تائید (سرورها) معروف‌اند و Stellar Core را اجرا می‌کنند، وظیفه‌ی تائید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. (Stellar Core نرم‌افزاری است که گره‌ها بر روی شبکه از آن استفاده می‌کنند تا به اجماع و تراکنش‌های معتبر برسند).

سازنده استلار کیست؟

در ساختار اصلی استلار و ریپل شباهت‌های زیادی وجود دارد. این موضوع دقیقاً به سازنده‌ی اصلی استلار برمی‌گردد. سازنده‌ی این ارز دیجیتال آقای جد مک کالب همان بنیان‌گذار ارشد ارز دیجیتال ریپل است. وی بعد از یک اختلاف به وجود آمده در میان توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال، آن را رها کرد و با تیم شخصی خود اقدام به ساخت ارز دیجیتالی جدید به نام استلار نمود.

تاریخچه استلار

در سال ۲۰۱۴ مک کالب یکی از بنیان‌گذاران ارز دیجیتال ریپل با جدایی از این تیم اقدام به توسعه‌ی ارز دیجیتال استلار کرد. در سال ۲۰۱۵ اولین کد نویسی استلار معرفی شد. در ورژن اول ارز دیجیتال استلار به دلیل حضور آقای کالب در تیم ریپل، شباهت‌های زیادی بین این دو وجود داشت. این شباهت حتی به حدی بود که مالکین ریپل و استلار را وارد یک چالش بزرگ نمود. در اواخر سال ۲۰۱۵ اما الگوریتم جدیدی برای استلار معرفی شد و کدهای آن دوباره بازنویسی شدند.

هدف از ساخت استلار چه بوده است؟

ریپل با هدف برقراری تبادلات مالی بین بانک‌ها و مؤسسات مالی شکل گرفته بود. مدیر استلار با جدا نمودن این ارز از ریپل، هدف بزرگ آن را ارائه‌ی خدمات مالی مقرون‌به‌صرفه با سرعتی بالا به کاربران اعلام کرده است و از این طریق به دنبال ساختن محیطی امن و سریع برای تبادلات مالی خرد در جهان می‌باشد. بلاک چین غیرمتمرکز استلار این توانایی را دارد که در عرض ۳ تا ۵ ثانیه هزاران تراکنش را انجام دهد. این مزیت که هدف اصلی ساخت این رمز ارز نیز بوده است، دلیل اصلی محبوبیت آن نیز محسوب می‌شود.

شبکه بلاک چین استلار

استلار یک پلتفرم بلاک چین است که به منظور تسهیل تراکنش‌های مالی برون مرزی و بانکی طراحی شده است. این پلتفرم به مسائلی مانند وجوه ارسالی، پرداخت‌های همراه و پرداخت‌های خرد می‌پردازد. هدف بزرگ شبکه استلار، ارائه خدمات مالی مقرون‌به‌صرفه با سرعتی بالاست.

پروتکل اجماع استلار

شبکه استلار در سال ۲۰۱۴ به‌عنوان شاخه‌ای از پروتکل ریپل توسط جد مک ‌کالب (Jed McCaleb) و جویس کیم (Joyce Kim) راه‌اندازی شد. با این حال، از آنجایی که استلار برای حل مشکلات مختلفی طراحی شده است، پلتفرم آن در حال حاضر تفاوت زیادی با ریپل دارد. در آغاز کار، کریپتوکارنسی موجود در این شبکه “Stellar” نام گرفته بود؛ اما پس از آن، برای جلوگیری از هرگونه اشتباه با شبکه استلار، به lumens (XLM) تغییر پیدا کرد. خلاصه‌ای از ویژگی‌های بلاک چین استلار:

  • دارای پایگاه داده باز و غیرمتمرکز است.
  • زمان تائید تراکنش‌ها بین ۳ الی ۵ ثانیه است
  • قادر است هزاران تراکنش را در ثانیه مدیریت کند
  • از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند
  • توکن استلار “Lumen” نام دارد و با نشانه‌ی اختصاری “XLM” مشخص می‌شود.

دلیل محبوبیت استلار چیست؟

استلار، خدمات گسترده‌ای را که انتظار دارید از یک بانک عادی دریافت کنید ارائه می‌دهد، اما با چند تفاوت اساسی. این تراکنش‌ها در یک شبکه‌ی غیرمتمرکز، با هزینه‌ای بسیار کمتر و سرعت پردازش بالاتر از یک بانک سنتی انجام می‌شوند. این پرداخت‌ها در عرض ۳ الی ۵ ثانیه پردازش می‌شوند، تبادل ارزها در این سیستم نسبتاً ساده و هزینه‌های شبکه ناچیز است. تمام این خدمات با رویکردی متفاوت نسبت به بسیاری از پروژه‌های دیگر رمزنگاری ارائه می‌شوند. استلار قصد دارد با ارائه خدمات مالی کم هزینه به مردم سراسر جهان، با فقر مبارزه کند و پتانسیل‌های فردی را به حداکثر برساند.

ارزش استلار از کجا حاصل می‌شود؟

استلار، مفید و ارزشمند است چراکه یک شبکه تبادل جهانی است که قادر به میزبانی هزاران مبادله بین ارزها و توکن‌ها در ثانیه است. مبادله بین ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات فرایندی زمانبر و پر‌هزینه است که از طریق استلار این مبادلات سریع و ارزان‌تر انجام می‌شوند. XLM دارایی است که برای پرداخت هزینه‌های تراکنش و نگهداری حساب‌ها در شبکه استلار مورد استفاده قرار می‌گیرد. هرچه ارز دیجیتال Lumen مورد پذیرش بیشتری قرار بگیرد، ارزش آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. کمیت بر کمیابی تاثیرگذار است، به همین دلیل قیمت یک Lumen بسیار کم‌تر از قیمت یک بیت کوین است. به سختی می‌توان ارزش Lumen را در آینده مشخص کرد، چراکه این موضوع به شدت با میزان پذیرش گسترده و موفقیت این فناوری مرتبط است.

آیا ارز دیجیتال Lumen امن است؟

استلار، به لحاظ امنیتی سابقه‌ی بسیار خوبی دارد. شبکه استلار، تقریبا هیچ گونه هکی را تاکنون تجربه نکرده است. هزینه‌ بسیار کمی که با انجام هر تراکنش این ارز دیجیتال پرداخت می‌کنید، برای جلوگیری حملات DDoS (نوعی حملات سایبری به سرور) مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که، شرکتی بزرگی مانند IBM هم در پروژه‌های خود از این ارز دیجیتال استفاده می‌کند، قطعاً به اندازه‌ کافی ایمن و مطمئن است.

مزایای ارز دیجیتال استلار

۱- سرعت بالای تراکنش‌ها

استلار، پردازش حدود ۲۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه را بر عهده دارد. در نتیجه، هر تراکنش حداکثر ظرف ۵ ثانیه تائید می‌شود. این سرعت چشمگیر باعث ایجاد پیشرفت بزرگی در پرداخت‌های برون مرزی شده است.

۲- هزینه تراکنش پایین

زمان کوتاه انجام تراکنش‌ها و کارایی عملیاتی بالای این ارز دیجیتال به کاهش هزینه آن منجر شده است. هزینه تراکنش این پروتکل بسیار کمتر از پروتکل پرداختی رقابتی مانند ریپل است.

۳- بهره‌گیری از عناصر فنی پیشرفته

استلار می‌تواند عناصری مانند قرارداد هوشمند بلاک چین را در کنار ویژگی‌‌هایی چون امضای چندگانه قرار دهد که این ترکیب عملکرد پروتکل پرداخت را به طور کلی افزایش می‌‌دهد.

۴- عدم تمرکز استلار

  • مشارکت با نام‌های بزرگی مانند IBM
  • معایب استلار

۵- استلار با رقابت بالایی روبرو است

در نتیجه حفظ قدرت برایش دشوار است. پروتکل پرداخت ریپل بزرگترین رقیب استلار محسوب می‌شود، چراکه هر دوی آنها توسط یک شخص اجرا شده‌اند. به علاوه، مؤسسات بانکی سنتی نیز در تلاش‌اند تا در پرداخت‌های برون مرزی خود، تنوع ایجاد کنند و دسترسی به جوامع مختلف را حفظ نمایند (پلتفرم SWIFT یکی از این نمونه‌هاست).

۶- دارای محدودیت در دسترسی برای انجام تراکنش

شما باید حداقل ۲۰ ارز دیجیتال XLM در کیف پول خود داشته باشید.این محدودیت در سیستم، می‌تواند برای کاربرانی که قصد ندارند تا این مقدار در ارز استلار سرمایه‌گذاری کنند، مشکل‌ساز باشد.

۷- استلار، یک ارز غیرمتمرکز است

در حالی که ریپل یک ارز متمرکز به حساب می‌آید. با اینکه ممکن است بسیاری از کاربران به همین دلیل، استلار را به ریپل ترجیح دهند اما کاربران دیگری نیز مانند بانک‌ها و سایر مؤسسات مالی، سیستمی متمرکزتر مانند ریپل را ترجیح می‌دهند.

۸- دستاوردهای شبکه استلار

شبکه‌ی استلار در حال ربودن گوی سبقت از شبکه‌ی اتریوم است؛ چراکه عملکرد این شبکه ارزان‌تر و سریع‌تر است و تبادل دارایی یک ویژگی داخلی پروتکل استلار به حساب می‌آید. در حالی که کاربران معمولاً برای انجام تراکنش‌های اتریوم مجبورند از یک صرافی واسط استفاده کنند، سهولت استفاده از استلار موجب شده است که این شبکه محبوبیت زیادی در میان پروژه‌های گوناگون پیدا کند. شرکت IBM یکی از بزرگترین نام‌هایی است که در حال حاضر در چندین پروژه خود از بلاک چین استلار استفاده می‌کند. این شرکت یک سیستم پرداخت مبتنی بر استلار با نام “Blockchain World Wire” را راه‌اندازی کرده است.

نحوه کار این ارز چگونه است؟

نحوه‌ی کار استلار شباهت زیادی به ارز ریپل دارد. نوع شبکه‌ی استلار باعث می‌شود تا روند کار با آن بسیار ساده باشد. استفاده از این ارز دیجیتال در یک بعد در بحث سرمایه‌گذاری و تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر تعریف می‌شود و در بعد دیگر کاربران خرد نیز می‌توانند از شبکه‌ی غیرمتمرکز استلار برای انتقال پول در بین خود استفاده کنند. با استفاده از این سیستم دیگر نیازی به کارهای پیچیده‌ی بانکی برای نقل‌وانتقال پول در سرتاسر جهان نخواهید داشت. بانک‌ها و مؤسسات مالی در سیستم استلار به‌عنوان انچر شناخته می‌شوند که کاملاً اعتمادسازی شده‌اند. بعد از هر ثبت سفارش توسط کاربر در هر گوشه از دنیا، بلافاصله بانک‌های حاضر در شبکه‌ ارز استلار وی را تبدیل به پول فیات کرده و نقل‌وانتقال آن را در سیستم جهانی انجام می‌دهند. جالب است بدانید که تمام مراحل این نقل‌وانتقال در کمتر از ۵ ثانیه به وقوع می‌پیوندد. بلافاصله بعد از درخواست واریز توسط کاربر، مقدار استلار معادل آن به حساب کیف پول طرف مقابل به‌صورت ارزش، اضافه می‌شود.

ارسال ارزهای سنتی در شبکه استلار

استلار یک شبکه‌ی ‌اینترنت غیرمتمرکز است که سرورهای آن در هر گوشه‌ای از جهان قرار دارند. هر نهادی هم می‌تواند سرور مخصوص به خود را در اختیار داشته باشد تا سرعت انجام کارهای خود در شبکه را افزایش دهد. برای ارسال ارزهای سنتی در شبکه‌ی استلار این سیستم به‌صورت کاملاً یکپارچه عمل می‌کند. به این صورت که کل سیستم تبدیل به یک دفتر کل می‌شود که هم وظیفه‌ی انتقال پول را به عهده دارد و هم برای امنیت و حفظ سابقه‌ی نقل‌وانتقال‌ها کاربرد دارد. بعد از هر ثبت تراکنشی در شبکه‌ی استلار، این دستور به صرافی استلار منتقل می‌شود. صرافی این ارز دیجیتال نیز به‌صورت غیرمتمرکز در جهان فعالیت می‌کند. این صرافی کوچکترین نقل‌وانتقال‌ها را سریعاً به ارزهای سنتی تبدیل و معادل آن را در حساب شخص دوم قرار می‌دهد.

کیف پول مناسب برای ذخیره

استلار نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال قابلیت نقل‌وانتقال در کیف پول‌های الکترونیکی را دارد. در ادامه برخی از کیف پول‌های رایج برای ذخیره‌ی این رمز ارز را با هم مرور می‌کنیم.

۱- کیف پول رسمی

اولین و اصلی‌ترین کیف پول رایج برای ذخیره‌سازی استلار کیف پول دسکتاپ استلار می‌باشد که به صورت رسمی برای این ارز ساخته شده است. امکان استفاده از این کیف پول در دسکتاپ های ویندوز، مک و لینوکس وجود دارد. کار با این کیف پول بسیار ساده بوده و بدون نیاز به تخصصی خاص هر شخصی می‌تواند از آن برای ذخیره‌ی استلار استفاده کند.

۲- لجر نانو

کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو یکی از امن‌ترین کیف پول‌های الکترونیکی در جهان است که از آن برای نگهداری و ذخیره‌سازی انبوهی از رمز ارزها می‌توان بهره برد. این کیف پول قابلیت ذخیره‌سازی استلار را نیز در سیستم خود دارد. البته برخلاف کیف پول‌های تحت وب که قیمتی ندارند این کیف پول‌های سخت‌افزاری معمولاً کمی گران هستند. کاربران ایرانی نیز در حال حاضر دسترسی لازم برای خرید کیف پول لجر نانو را دارند.

۳- کیف پول پاپایابات

پاپایابات یک ربات تلگرامی است که روی بلاک پین تلگرام طراحی شده و امکان ذخیره‌سازی برخی از ارزهای دیجیتال در آن برای کاربران وجود دارد. استفاده از این کیف پول در هر سیستم و سخت‌افزاری که تلگرام را روی خودش داشته باشد، قابل اجرا است.

۴- کیف پول نرم‌افزاری لابستر LOBSTR

یکی دیگر از کیف پول‌های رایج برای ذخیره‌سازی و نقل‌وانتقال استلار کیف پول تحت وب لابستر می‌باشد. مسلماً کیف پول‌های تحت وب از نظر امنیتی نسبت به نسخه‌های سخت‌افزاری در سطح پایین‌تری قرار دارند اما استفاده از آن‌ها بسیار راحت است. لابستر نیز ساختار بسیار ساده‌ای داشته و هر کاربری در همان ورود اول به این نرم‌افزار می‌تواند از امکانات مختلف آن استفاده نماید. امکان استفاده از آن در پلتفرم‌های موبایل نیز وجود داشته و کاربران اسمارت فون های اندرویدی و یا اپل نیز می‌توانند از مزایای لابستر بهره‌مند شوند. شرکت توسعه‌دهنده‌ی این کیف پول از سیستم‌های امنیتی مختلفی برای حفظ رمزارزهای کاربران استفاده کرده است که شما هم می‌توانید از یکی از آن‌ها یا ترکیبی از آن‌ها بهره‌مند شوید. از این گذشته کیف پول با اتصال به ایمیل شما می‌تواند لیستی از تراکنش‌های انجام‌شده را از این طریق به اطلاع شما برساند.

چگونه استلار بخریم؟

استلار یکی از ارزهای دیجیتالی است که می‌توانید آن را در صرافی‌های معتبر زیادی پیدا کنید. برای خرید استلار نیز راه‌های پرداخت مختلفی خواهید داشت. دو روش معمول خرید استلار، خرید با استفاده از ارز فیات و همچنین پرداخت با سایر ارزهای دیجیتال است.

امنیت ارز دیجیتال استلار

استلار از مجموعه‌ای از سرورهای غیرمتمرکز تشکیل شده است که به‌صورت یکپارچه در هر ۲ تا ۵ ثانیه به‌روزرسانی می‌شوند. سیستم بلاک چین استلار در حال حاضر مورد استفاده شرکت بزرگ IBM قرار دارد. پروتکل‌های بلاک چین استلار به‌جای استفاده از ماینرها برای استخراج و تائید از الگوریتم FBA استفاده می‌نمایند. در این الگوریتم تنها زمانی یک تراکنش تائید و اجرا خواهد شد که همه‌ی گره‌ها آن را تائید کرده باشند. ازاین‌رو استلار را می توان شبکه‌ای کاملاً ایمن نامید. از این گذشته پایین بودن هزینه‌ی تراکنش در سیستم این شبکه نیز باعث جلوگیری از حملات DDoS می‌شود تا کاربران با خیال راحت‌تری از آن استفاده نمایند.

مقایسه ارز دیجیتال استلار با سایر ارزهای دیجیتال رایج

استلار و ریپل

جد مک کالب مؤسس هر دوی این پروژه‌ها بود. در کنار شباهت‌های این دو پروژه، تفاوت‌های اساسی نیز بین این دو پلتفرم مشاهده می‌شود. با اینکه ریپل عمدتاً بر حفظ مشارکت با بانک‌های بزرگ و مؤسسات مالی تمرکز دارد، این ارز بر ارتقاء دانش مالی جهانی متمرکز شده است. پروتکل پرداخت استلار (Stellar Core)، از الگوریتم پروتکل اجماع استلار (SCP) و پروتکل ریپل از یک مکانیسم اجماع اثبات صحت (PoC) استفاده می‌کند. تاریخ تأسیس استلار، ۳۰ جولیای ۲۰۱۴ و تاریخ تأسیس ریپل، ۱ ژانویه ۲۰۱۲ است. مدت زمان مورد نیاز برای تراکنش‌های استلار، ۳ الی ۵ ثانیه و برای ریپل ۴ ثانیه است.

استلار و اتریوم

استلار و اتریوم از نظر ساختار و کاربرد شباهت زیادی با هم دارند . هر دو به نوعی به دنبال یک هدف هستند. ازاین‌رو رقابت بین این دو ارز می‌تواند بسیار پیچیده‌تر شود. با این حال بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که استلار در آینده می‌تواند محبوبیتی بالاتر از اتریوم داشته باشد. طبق نظر کارشناسان قراردادهای هوشمند استلار به دلیل قابلیت چند امضاء و نیاز به تائید چند گره و همچنین توابع مستقل از زمان فضای امن‌ترین نسبت به اتریوم برای کاربران ایجاد می‌نمایند. با این حال این دو ارز رقیب بسیار جدی با هم می‌باشند.

سخن پایانی

در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که ارزهای دیجیتال بسیار زیادی با ایده‌ها و پروتکل‌های مختلف ارائه شده‌اند. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام ارزیابی این ارزها باید ملاک قرار دهیم، اعتبار توسعه‌دهندگان می‌باشد. دانش بالا باعث ایجاد رمز ارزهایی با امنیت زیاد و سرعت مناسب شده و رشدهای انفجاری در آن‌ها ایجاد می‌نماید. استلار نیز یکی از این رمز ارزها است که با توجه به تیم قدرتمندی که در اختیار دارد، توانسته به یکی از امن‌ترین و سریع‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال در دنیا تبدیل گردد.

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *