09150566946

بسیاری از سهام در بازار سرمایه ارزنده است

23648 - بسیاری از سهام در بازار سرمایه ارزنده است

حقانی نسب در گفتگو با سنا:

بسیاری از سهام در بازار سرمایه ارزنده است

رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف، بسیاری از سهام شرکت های بورسی را در وضعیت فعلی ارزنده ارزیابی کرد و گفت: هم اکنون بخش عمده بازار سرمایه با نرخ دلار کمتر از ۱۵ هزار تومان در حال معامله است .

عباسعلی حقانی نسب کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا،) اظهار داشت: بازار ما در شرایط فعلی بسیار ارزنده است و اعتقاد داریم که بازار سرمایه تمام منفی های احتمالی چه در بحث انتخابات آمریکا و چه از بابت دیگر مسایل آتی  را نه تنها پیشخور، بلکه عملا  کاهش های بیشتری را نیز تجربه کرده است.

وی با بیان اینکه برخی افراد ناآشنا با بورس به علت ساختار غلط، مستقیم به بازار وارد شده و الان دچار ترس و هیجان شده اند، افزود: بازار فرسایشی، این افراد را به هجوم برای فروش برانگیخته  است؛ به نحوی که با کوچکترین خبر و هیجان در صف فروش می نشینند. همین باعث شده که بازار ما دچار کاهش انتظاری شود و  گاهی کاهش آن با شدت بیشتری ادامه پیدا کند .

حقانی نسب با اشاره به اینکه در حال حاضر ببیش از ۸۰- ۷۰ درصد بازار ما ارزنده است، توضیح داد: دلیل این ادعا هم نسبت های P/E  است؛  یعنی در شرایطی که اقتصاد کشور تورمی است و به خاطر ساختار غلط سیستم بانکی، هر روز بالای ۲ هزار میلیارد تومان نقدینگی خلق می شود، اثر انباشته این نقدینگی در سال های آتی به شکل تورم خود را نشان خواهد داد.

رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف افزود: در حقیقت افزایش تورم و به تبع آن افزایش نرخ ارز ، موجب افزایش نرخ محصولات شرکت های بورسی می شود.

 وی خاطرنشان کرد:  تجربه نشان داده است که هر یک درصد افزایش در نرخ فروش محصولات شرکت ها ناشی از تورم، چیزی حدود ۴ درصد سود شرکت ها را افزایش می دهد. در نتیجه در محاسبه های ارزش سهم یا قیمت سهم، نرخ رشد سودآوری شرکت ها به مراتب بیشتر از نرخ تورم است و همین باعث می شود که بازار در P/E  که به سهم ها در شرکت های رشدی می دهد، نسبت بالایی را در نظر بگیرد .

حقانی نسب ادامه داد: الان با توجه به اینکه هنوز  بسیاری از اثرات سودآوری ناشی از افزایش نرخ ها در صورت های مالی لحاظ نشده، حداقل نسبت P/E   که بازار باید به این شرکت های رشدی دهد، ۲۰ تا ۲۵ است  در حالی که بازار هم اکنونP/E   خیلی پایین تری به آن می دهد. دلیل آن هم این است که به هر حال سطح تحلیلگری در بازار سرمایه ما بسیار پایین است و مردم غالبا به رنگ های سبز و قرمز تابلو نگاه می کنند تا اگر صف فروش هست بفروشند و در مواردی که صف خرید است ، خرید کنند .

رئیس هیات مدیره شرکت سبدگردان هدف تصریح کرد: به اعتقاد ما الان بخش عمده بازار سرمایه با نرخ دلار کمتر از ۱۵ هزار تومان در حال معامله است .

این کارشناس بازار سرمایه افزود: پیش بینی این است که حتی اگر حزب دموکرات در انتخابات امریکا انتخاب شود، عملا نسبت حجم نقدینگی و رشد تولید ناخالص داخلی ما نشان می دهد که قیمت معقول ارز در شرایط عادی و کاهش فشار تحریم ها باز هم حدود ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان است .

به گفته حقانی نسب، بسیاری از  سهام در بازار سرمایه ارزنده است و این فرصت خوبی را برای خرید فراهم کرده است.

وی افزود: غالب افرادی که در صف فروش هستند، تحلیل و آگاهی کاملی از بازار و ارزیابی شرکت ها ندارند و کوتاه مدت فکر می کنند. در حالی که اگر  این افراد همان رفتار صبورانه ای  را که مثلا در بازار ملک دارند به اینجا هم تسری دهند، آینده بسیار خوبی در انتظار دارند؛ لذا هنوز هم بهترین بازار برای سرمایه گذاری بازار سرمایه است ؛ مشروط به اینکه افراد بهترین افق سرمایه گذاری را انتخاب کنند  و بلند مدت بیندیشند .

این کارشناس بازار سرمایه در پایان توصیه کرد سهامداران بهترین روش سرمایه گذاری را که روش حرفه ای و بلند مدت است،  انتخاب کنند و علاوه بر مشاوره ، منابع خود را برای دوره های یکساله تا ۱۵ ساله در اختیار متخصصانی که تیم های تحلیلگری و تصمیم گیری دارند ، قرار دهند تا بازدهی خوبی نصیب آنها شود .

منبع :پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *