09150566946

توضیحات فرابورس در مورد بازگشایی نماد معاملاتی بانک دی

ImageHandler 1 2 - توضیحات فرابورس در مورد بازگشایی نماد معاملاتی بانک دی
مدیر عملیات بازار فرابورس از سهامداران درخواست کرد تا با مطالعه رویه‌های معاملاتی و دستورالعمل‌های موجود در بورس تهران و فرابورس ایران، بر اساس مفاد این دستورالعمل‌ها ادعایی را مطرح کنند و حدس و گمان را مبنای صحبت‌های خود در خصوص رفتار ناظر قرار ندهند.

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران در مورد نحوه بازگشایی نماد معاملاتی بانک دی که روز گذشته در جریان بازار فرابورس رقم خورد، به خبرنگار بورس ۲۴ گفت: مطابق با ماده ۱۲ مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران، بازگشایی نماد معاملاتی بانک دی در روز شنبه بلامانع بوده و از این رو برخی ادعاهایی که در فضای مجازی پیرامون لزوم فاصله زمانی ۴۸ ساعته برای بازگشایی نماد بعد از انتشار اطلاعات با اهمیت مطرح شده از اساس اشتباه است.

محمدصادق غزنوی با تاکید بر اهمیت آشنایی و مطالعه سرمایه‌گذاران جدیدالورود با دستورالعمل‌ها و قوانین معاملاتی در بورس‌ها عنوان کرد: در ماده ۱۲ مکرر دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران که به طور خاص پیرامون زمان بازگشایی پس از افشای اطلاعات، بدون توجه به نوع این اطلاعات اعم از الف یا ب است، ذکر شده زمانی که افشای اطلاعات در خصوص نمادی صورت می‌گیرد، بازگشایی آن نیز می‌تواند در همان روز صورت بگیرد.

مدیر عملیات بازار فرابورس عنوان کرد که تنها مورد استثنا به طور خاص این است که اگر در ۹۰ دقیقه آخر تایم معاملات یعنی از ساعت ۱۱:۰۰ به بعد و همچنین پس از پایان تایم بازار، اطلاعات با اهمیتی برای نماد معاملاتی منتشر شود که به دلیل تشریفات بازگشایی نماد، بازگشایی آن در همان روز امکان‌پذیر نیست و این موضوع به روز کاری بعد موکول خواهد شد.

به گفته غزنوی در غیر این صورت اگر نمادی از ابتدای روز تا ساعت ۱۱:۰۰ اطلاعات با اهمیتی را روی کدال منتشر کند، بر اساس زمان‌بندی صورت‌گرفته نماد معاملاتی در همان روز کاری می‌تواند بازگشایی شود.

او با یادآوری اینکه در خصوص نماد معاملاتی بانک دی دو افشای اطلاعات توسط ناشر صورت گرفته است که یکی از آنها ساعت ۱۰:۲۳ و دیگری ساعت ۱۰:۵۴ بوده است، اعلام کرد: روز گذشته در پیام ناظر بازار به طور صریح این موضوع ذکر شد که ۶۰ دقیقه پس از انتشار این پیام از آنجا که افشای اطلاعات ناشر از نوع الف بود، بازگشایی نماد «دی» بدون محدودیت دامنه انجام خواهد شد که رهگیری این موضوع نیز از پیام‌های ناظر بازار و تغییر وضعیتی که در نماد معاملاتی اتفاق افتاده است، قابل انجام است.

مدیر عملیات بازار فرابورس همچنین با اشاره به اینکه ساعت ۱۱:۳۵ پیام بازگشایی نماد «دی» منتشر شده و ۱۵ دقیقه بعد از آن نیز نماد آماده سفارش‌گیری شده است، گفت: پس از آن، انجام معاملات با مرحله پیش گشایش ۳۰ دقیقه‌ای رقم خورد و مورد تایید قرار گرفت و در روز معاملاتی جاری نیز ادامه معاملات براساس قیمت‌ پایانی که شنبه در نماد تعیین شد، ادامه پیدا می‌کند.

غزنوی بار دیگر یادآور شد نحوه بازگشایی نماد «دی» در دستورالعمل نحوه اجرایی انجام معاملات در فرابورس به طور دقیق ذکر شده است و سهامداران محترم اگر ابهامی در این زمینه دارند با مطالعه ماده ۱۲ مکرر و تبصره آن می‌توانند پاسخ خود را دریافت کنند.

او با تاکید بر این موضوع که بازگشایی نمادهای فرابورسی بعد از افشای اطلاعات با اهمیت از سوی ناشر، ۴۸ ساعت بعد اتفاق نمی‌افتد، بیان کرد: حتی در مورد شرکت‌های بورسی که افشای اطلاعات نوع الف نیز دارند نماد معاملاتی روز بعد بازگشایی می‌شود و ادعایی که مطرح شده مبنی بر اینکه نماد باید ۴۸ ساعت بعد بازگشایی شود، در هیچ قسمتی از دستورالعمل عنوان نشده است.

مدیر عملیات بازار فرابورس از سهامداران درخواست کرد تا با مطالعه رویه‌های معاملاتی و دستورالعمل‌های موجود در بورس تهران و فرابورس ایران، بر اساس مفاد این دستورالعمل‌ها ادعایی را مطرح کنند و حدس و گمان را مبنای صحبت‌های خود در خصوص رفتار ناظر قرار ندهند.

غزنوی در پایان صحبت‌هایی که روز گذشته در فضای مجازی پیرامون بازگشایی نماد بانک دی مطرح شد را غیرمسئولانه دانست و گفت که سازمان بورس و فرابورس ایران حق خود را برای برخورد با این موضوع محفوظ می‌داند.

منبع خبر: بورس ۲۴
🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *