09150566946

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

سوزی - توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست؟
توکن سوزی زمانی رخ می‌دهد که یک رمز ارز را به کلی و برای همیشه از چرخه بازار حذف کنیم. زمانی که سوزاندن کوین اتفاق بیفتد، قیمت آن بالا خواهد رفت. در واقع کوین سوزی کاملا عمدی صورت می‌گیرد تا تعدادی از آن‌ها از چرخه بازار حذف شده و ارزششان فزونی یابد.

هر چه مقدار توکنی که برای فروش عرضه می‌شود کمتر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد شد. البته گاهی هم شرکتی به اشتباه، بیش از حد لازم توکن تولید می‌کند؛ در این مواقع هم برای کم نشدن ارزش توکن‌ها، بخشی از آن‌ها را می‌سوزانند.

در کل توکن سوزی (Token Burn) یا همان سوزاندن کوین (Coin burn) اتفاقی رایج و معمول است، که با اهداف متعدد صورت می‌گیرد.

توکن سوزی چه زمانی رخ می‌دهد؟
یکی از ایامی که توکن سوزی در آن بسیار انجام می‌شود، زمانی است که کوین‌های ارز اولیه در بازار عرضه شده‌اند. پس از آن که تایم عرضه اولیه کوین به پایان رسید، فروشنده بخشی از کوین‌های به فروش نرفته را می‌سوزاند.

با سوزاندن کوین، مقدار آن ارز دیجیتال کم شده و قیمت آن افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این توکن سوزی در پروژه‌های متعددی صورت می‌گیرد و برخی از صرافی‌های بزرگ هم به صورت دوره‌ای اقدام به توکن سوزی می‌کنند.

همان‌طور که همه اسکناس‌های چاپ شده وارد بازار نمی‌شوند و تنها تعداد و حجم مشخصی از آن‌ها‌ به گردش می‌افتد؛ توکن‌های اضافه هم برای تنظیم شدن ارزش، سوزانده می‌شوند.

توکن سوزی باعث محبوبیت ارز دیجیتال مورد نظر شده و حلال برخی از مشکلات خواهد شد.

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟
توکن سوزی چگونه انجام می‌شود؟
همان‌طور که گفتیم، گاهی شرایط و برنامه ریزی‌های صورت گرفته، این‌گونه ایجاب می‌کنند که توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال، اقدام به توکن سوزی کنند. برای سوزاندن کوین‌های تعیین شده، آن‌ها را در دسترس آدرس خوار (eater address) قرار می‌دهند.

آدرس خوار یا سیاه چاله به گونه‌ای است که اگر آدرسی در اختیار آن قرار بگیرد، دیگر به هیچ عنوان توانایی بازیابی پیدا نخواهد داشت.زمانی که کلید خصوصی آدرسی در دسترس این سیاه چاله‌ها قرار بگیرد، دیگر با هیچ روشی نمی‌شود آن کوین را بازگرداند یا مجددا از آن استفاده کرد.
با این روش توکن‌های مشخص شده از دسترس خارج می‌شوند، اما در هر حال مشخصات آن‌ها در بلاک چین ثبت و ضبط خواهد ماند.

مزایای توکن سوزی ارز دیجیتال
مکانیزم اجماع مفید و خاص
علاوه بر اثبات کار(POW) و اثبات سهام(POS)، اثبات سوزاندن(POB) هم یکی از مکانیزم‌های رسیدن به اجماع در شبکه‌های غیر متمرکز است.

مکانیزم POB، با عنوان مکانیزم‌ بدون اتلاف انرژی شهرت پیدا کرده است. کوین‌هایی که سوزانده می‌شوند باید در فرایند اجماع خود، اثبات سوزاندن را به کار گرفته باشند.

معمولا برای دستیابی به اتفاق نظر در شبکه‌های توزیع، از روش اثبات سوزاندن بهره می‌برند.

این گونه که، چه تعدادی از کاربران، ماینرها و به طور کلی شرکت‌کنندگان قصد کوین سوزی دارند. به این ترتیب ماینرهایی که در یک شبکه رمز ارز مبتنی بر الگوریتم فعال هستند، موظف‌اند بخشی از موجودی کنونی را نابود کنند.

POB: Proof Of Burn

بالا بردن ارزش کوین
اغلب در بازارهای مالی شاهد رابطه متضاد عرضه و تقاضا هستیم. هر زمان که میزان عرضه کم شده باشد، ارزش کوین بالا خواهد رفت و هرگاه عرضه افزایش پیدا کرده باشد، ارزش پایین کشیده خواهد شد.

علت پایین آمدن ارزش هم، زیاد شدن ارز مورد نظر در بازارهای کریپتوکارنسی است. رمز ارزها به میزان ثابتی عرضه می‌شوند و با رسیدن به مرز مشخصی به پایان می‌رسند.

منظور از به پایان رسیدن یک رمز ارز، عرضه نشدن کوین جدید به بازار است. در واقع اگر کسی خواهان آن کوین باشد، تنها می‌تواند از همان کوین‌هایی که در بازار وجود دارند استفاده کند.

به عنوان نمونه از رمز ارز بیت کوین، فقط ۲۱ میلیون وجود دارد؛ ۲۱ میلیونی که تا امروز حدودا ۱۸٫۷ میلیون آن توسط ماینرها استخراج شده است.

با کاهش عرضه بیت کوین، قیمت زیاد می‌شود. این اتفاق ممکن است به این دلیل رخ داده باشد که بعضی‌ها کلید خصوصی خود را فراموش کرده و کوین سوزی می‌کنند. به طور کلی، این راه هم در نظر داشته باشید که ارز دیجیتال دشمن تورم است.

توکن سوزی ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

محافظت در مقابل اسپم‌‌ها
کوین سوزی این توانایی را دارد که در مقابل محروم سازی از سرویس(DDOS)، مقاومت نشان داده و از تراکنش و حمله‌های اسپمی جلوگیری کند. توکن سوزی برای انجام تراکنش‌ها هزینه در پی خواهد داشت.

این هزینه مشابه همان کارمزدی است که برای محاسبات قراردادهای هوشمند برخی از ارزهای دیجیتال در بلاک چین پرداخت می‌کنید.

در برخی پروژه‌ها، همانند ارز دیجیتال ریپل، به ازای پرداخت کارمزد برای ماینرها، از سوزاندن کوین استفاده می‌کنند. با این کار، بخشی از مبلغ پرداخت شده به صورت خودکار سوزانده خواهد شد.

نماد تعهد
پروژه‌ها برای کسب اعتماد کاربران کوین سوزی می‌کنند. آن‌ها با این حرکت، تعهد خودشان را نسبت به کاربران به نمایش می‌گذرانند.

کسب اعتماد بیشتر به معنای جلب سرمایه بیشتر است و به این ترتیب، پروژه‌ها در میان کاربران خود ارزشمند خواهند شد. توکن سوزی و سوزاندن کوین این ارزش را به دارندگان اضافه خواهد کرد؛ چرا که با کوین سوزی تعداد آن کوین در بازار کم شده و قیمت کوین‌های باقی مانده افزایش خواهد یافت.

بنابراین صاحبان پروژه‌ها با سوزاندن تعدادی از کوین‌ها، کاربرانشان را به حامیان خود تبدیل خواهند کرد.

برای خواندن سایر مطالب مرتبط اینجا کلیک کنید.

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *