09150566946

راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست روی میز کارشناسی/ بورس انرژی درگاه بین المللی بازار سرمایه ایران

23641 - راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست روی میز کارشناسی/ بورس انرژی درگاه بین المللی بازار سرمایه ایران

در گفت و گوی اختصاصی با سنا عنوان شد:

راه اندازی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست روی میز کارشناسی/ بورس انرژی درگاه بین المللی بازار سرمایه ایران

هدف بورس انرژی از بدو تاسیس فراهم آوردن بازاری متشکل، قانونمند، شفاف و رقابتی جهت کشف منصفانه قیمت‌ حامل‌های انرژی بوده است. پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت و گویی داشته با علی حسینی، مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران که در زیر میخوانید. در این گفت و گو به ترسیم چشم‌اندازی مبنی بر تبدیل شدن بورس انرژی به مرجع قیمت‌گذاری‌ها در سطح منطقه پرداخته شده است.

سنا: بورس انرژی ایران در نیمه نخست امسال چه عملکرد و دستاوردی داشت؟

بورس انرژی ایران از ابتدای تاسیس خود تا کنون هر ساله با رشد قابل توجه ارزش و حجم معاملات روبرو بوده است، به عنوان مثال در سال جاری با وجود اینکه حدود ۵ ماه تا پایان سال باقی مانده اما بازارهای بورس انرژی با ثبت ارزش ۹۰۲ هزار میلیارد ریالی، ضمن پوشش کامل عملکرد مالی سال گذشته که برای کل سال ۵۳۷ هزار میلیارد ریال بوده با رشد نزدیک به ۶۸ درصدی نیز نسبت به سال قبل روبرو شده است. در حالی که برای دوره مشابه سال گذشته نیز میزان این رشد بیش از ۳۵۴ درصد بود.
 

سنا: در بازار برق و بازار هیدورکربوری این بورس به طور مشخص چه عملکردی را می توان نظاره کرد؟

طی هفت ماه سال جاری تا تاریخ ۳۰ مهرماه ۹۹ بازار هیدروکربوری بورس انرژی ایران با ثبت ارزش قریب به ۸۱۱ هزار میلیارد ریال رشد ۵۶۶ درصدی نسبت به دوره مشابه داشته است. بازار برق بورس انرژی ایران نیز با رشد ۱۸۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته ارزش ۲.۵۵۲ میلیارد ریالی را طی معاملات هفت ماهه سال جاری به خود اختصاص داده است.

در بازار تامین مالی نیز این بازار در سه ابزار اوراق سلف موازی استاندارد، صندوق سرمایه‌گذاری پروژه و گواهی ظرفیت نقدی به ترتیب ارزش‌های ۸۵.۴۵۲ میلیارد ریالی ، ۱.۰۹۶ میلیارد ریالی و ۱.۵۴۵ میلیارد ریالی را به ثبت رسانده است.

با توجه به روند ارزش معاملات از ابتدای سال، پیش بینی می‌شود تا پایان سال همین روند ادامه داشته باشد.

سنا: تا چه حد می توان به جایگاه بورس انرژی ایران به عنوان مرجع قیمت گذاری انرژی در منطقه خاور میانه امیدوار بود؟

هدف بورس انرژی از بدو تاسیس فراهم آوردن بازاری متشکل، قانونمند، شفاف و رقابتی جهت کشف منصفانه قیمت‌ حامل‌های انرژی بوده و در این راستا چشم‌اندازی مبنی بر تبدیل شدن به مرجع قیمت‌گذاری‌های انرژی در سطح منطقه را سرلوحه برنامه‌ها و طرح‌های خود قرار داده است.

خوشبختانه با همکاری وزارت‌خانه های مرتبط در حوزه حامل‌های انرژی از قبیل وزارت نفت و نیرو از زمان تاسیس این بورس و تاکید قوانین بالادستی از جمله برنامه‌ششم توسعه، قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و … مبنی بر استفاده از ظرفیت‌های بورس انرژی ایران به منظور شفاف‌سازی قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی، این بورس توانسته نظام قیمت‌گذاری در این کالاها را از حالت دستوری و دولتی به نظام مبتنی بر بازار در فضای رقابتی و شفاف تبدیل کند.

برخورداری از سامانه‌های تمام الکترونیک سفارش‌گیری، معاملات، تسویه و پایاپای، حضور عرضه‌کنندگان متنوع عمده در بخش نفت، گاز، پتروشیمی و برق، طیف وسیع و متنوع خریداران و عضویت ۶۹ کارگزار فعال بازار سرمایه از منابع و قابلیت‌های بورس انرژی ایران است.
 

سنا: عرضه اوراق سلف نفتی در بورس انرژی چه نقشی در تامین مالی صنعت نفت کشور دارد؟

طی این سال‌ها ما شاهد استقبال روزافزون استفاده از این ابزار به منظور تامین مالی در صنعت انرژی بودیم، به نحوی که از ابتدای تاسیس بورس انرژی ایران تا مهرماه سال جاری قریب به ۲۵۰ هزار میلیارد ریال از طریق انتشار این اوراق تامین مالی صورت گرفته است که نزدیک به ۲۴۰ هزار میلیارد ریال آن مربوط به صنعت نفت است.

عملاً ماهیت این اوراق پیش فروش کالا و تامین مالی از این طریق است که طرح پیشنهادی سلف نفتی نیز بر این پایه به منظور پیش فروش نفت خام مطرح شده بود. با توجه به اینکه در این طرح خریدار با خرید اوراق مالک مقدار معینی نفت خام با قیمت مشخص در سررسید این اوراق می شود و قابلیت فروش اوراق در طی دوره قبل از سررسید نیز وجود دارد از جذابیت کافی برای سرمایه‌گذاران برخوردار است.

اجرای این طرح در بورس انرژی ایران علاوه بر فراهم آوردن امکان تامین مالی برای وزارت نفت، زمینه‌های لازم به منظور تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر متنوع سازی روش‌های فروش نفت خام را نیز فراهم می‌آورد.
 

سنا: دورنمای بورس انرژی ایران در ماه های باقیمانده تا پایان سال جاری را چگونه ترسیم می کنید؟

خوشبختانه ما شاهد روند رو به رشد معاملات در بازارهای بورس انرژی ایران هستیم و این روند تا انتهای سال نیز ادامه دار خواهد بود. کمااینکه در حوزه برق با مصوبه اخیر هیات وزیران و ابلاغ آن توسط معاون اول ریاست جمهوری، در ماه‌های پیش رو شاهد رشد و توسعه بیشتر بازار برق در بورس انرژی ایران خواهیم بود. از طرف دیگر در زمینه فرآورده‌های هیدروکربوری نیز رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران با عرضه‌های مداوم و مستمر فرآورده‌های اصلی توسط شرکت‌های ملی نفت ایران و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و استقبال مشتریان از این عرضه‌ها در ماه‌های آتی نیز رو به رشد خواهد بود. در رینگ‌ داخلی نیز به همین نحو، ارزش و حجم معاملات رشد قابل قبولی خواهد داشت.

در بازار تامین مالی نیز علاوه بر اوراق سلف موازی استاندارد، بازار اوراق گواهی ظرفیت نیز با توجه به الزام متقاضیان اتصال به شبکه به ارائه این اوراق، طی چند ماه پیش رو تا انتهای سال نیز روند رو به رشدی را در ارزش و حجم معاملات تجربه خواهیم کرد.

سنا: برای اصلاح نرخ خوراک پالایشگاه‌ها چگونه می توان از ظرفیت بورس انرژی بهره برد؟

در حوزه فرآورده‌هایی که شرکت‌های پالایشی در بورس انرژی ایران عرضه می‌کنند هرکدام بر اساس سازوکار قیمت‌گذاری خاص خود عرضه و مورد معامله قرار می‌گیرند.کمااینکه در حوزه فراورده‌های اصلی نیز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی راساً اقدام به فروش فرآورده‌های اصلی شرکت های پالایش نفت می کند که نحوه قیمت‌گذاری این فرآورده‌ها نیز تغییری نداشته است. پیشنهاد بورس انرژی ایران به منظور شفاف شدن نظام قیمت‌گذاری خوراک تحویلی به پالایشگاه‌ها استفاده از ظرفیت های بورس به منظور کشف قیمت خوراک پالایشگاه‌ها و عرضه نفت خام داخلی در این بورس بود که این موضوع از طریق نهادهای ذیربط در حال پیگیری است.

سنا: با وجود محدودیت ها و ریسک های فزاینده، آیا می توان از بورس انرژی ایران به عنوان یک بورس بین المللی یاد کرد؟ اساساً این بازار با چه چالش هایی مواجه است؟

شاید یکی از مهم ترین چالش‌های بورس انرژی ایران از ابتدای تاسیس در مسیر رشد و توسعه، وجود ساختار دولتی حاکم بر بخش انرژی و انعطاف‌پذیری اندک نهادهای دولتی درگیر در این حوزه باشد که سبب کندی روند تغییرات از بازارهای انحصاری به سمت بازار رقابتی و شفاف شده است. منتهی با گذشت زمان و آگاهی سیاست‌گذاران حوزه انرژی از نقش و اهمیت بالای بورس انرژی ایران در زمینه فراهم آوردن فضای شفاف و رقابتی در خصوص کشف قیمت حامل‌های انرژی این موضوع تا حدودی برطرف شده و در حال حاضر تمامی فعالین بازارهای انرژی از وزارت‌خانه های مربوطه تا شرکت‌های تولید کننده همگی بر لزوم و ضرورت وجود بورس انرژی و استفاده از سازوکارهای آن تاکید دارند.

شاید بتوان وجود محدودیت­های بین المللی طی چند سال گذشته را نیز یکی دیگر از چالش‌های پیش روی توسعه بازار صادراتی بورس انرژی ایران قلمداد کرد که در این حوزه نیز اگرچه با شرایط پیش آمده با جایگاه مورد نظر در سطح بین‌المللی فاصله داریم، لیکن شاهد رشد و توسعه هر روز رینگ بین‌الملل هستیم که این موضوع به نوبه خود در شرایط موجود یکی از افتخارات بزرگ این مجموعه می‌باشد که توانسته‌ است بستری شفاف جهت ارزآوری برای کشور با فروش حامل‌های انرژی فراهم آورد. به عبارتی می­توان گفت بورس انرژی ایران یک بورس بین­المللی است و تلاش می­کند تا جایگاه خود را در این عرصه ارتقا دهد.

سنا: در رینگ بین الملل بورس انرژی چه دستاوردی تا کنون رقم خورده و میزان فروش فرآورده ها در این بازار در مقایسه با آخرین داده های عملکردی چه تغییراتی داشته است؟

با توجه به نگاه مثبت وزارت نفت به ظرفیت بورس انرژی ایران در زمینه صادرات فرآورده‌های هیدروکربوری همچنین تجربیات موفق این بورس در خصوص صادرات این فرآورده‌ها، بورس انرژی در این زمینه عملکرد قابل قبولی داشته است به نحوی که در طی سال گذشته میزان فروش فرآورده‌ها در رینگ بین‌الملل قریب به ۲۹۸ هزار میلیارد ریال بوده است در حالی که این رقم تا تاریخ ۳۰ مهر۹۹ سال جاری به بیش از ۷۴۸ هزار میلیارد ریال رسیده است که این موضوع نشان دهنده رشد ۹۵۰ درصدی نسبت به دوره مشابه هفت ماهه سال گذشته (قریب به ۷۱ هزار میلیارد ریالی) و همچنین رشد ۱۵۰درصدی نسبت به کل سال گذشته است.
 

سنا: برنامه های توسعه ای بورس انرژی ایران در بخش انرژی در حوزه های بین المللی و داخلی چیست؟

از جمله برنامه‌های این شرکت راه‌اندازی بازار قراردادهای آتی و اختیار معامله در حوزه کالاهای انرژی خصوصاً فرآورده‌هایی از قبیل بنزین و نفت کوره است، علاوه بر این موضوع در راستای اصلاح الگوی مصرف انرژی و کاهش شدت انرژی با مجموعه شرکت ملی گاز ایران و سایر نهادهای ذیربط طرح راه‌اندازی بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست نیز در حال پیگیری است. در کنار این برنامه‌ها توسعه و تعمیق بازارهای موجود در حال پیگیری است که امید می رود بتوانیم با پیشبرد این برنامه‌ها زمینه لازم به منظور دستیابی به جایگاه‌ واقعی در سطح داخلی و بین‌المللی را فراهم آوریم.

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
دیدگاه کاربران
 • film 14 آذر 1399

  Good article! We are linking to this great post on our site. Keep up the great writing. Siouxie Martyn Malvina

 • sikis izle 19 آذر 1399

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I definitely loved every bit of it. Mella Antoni Readus

 • sikis izle 19 آذر 1399

  I really liked your article. Much thanks again. Really Cool. Kym Stephan Rexford

 • 123movies 12 بهمن 1399

  Good article! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing. Alejandra Alanson Rodrick

 • Ellis 24 تیر 1400

  Bedava Wolfteam Hesap 2021 | Yeni Ücretsiz kimlik ve Şifre.
  Wolfteam nedir? Wolfteam bir MMOFPS oyunudur.
  Softnyx firması tarafından yapılmış ve geliştirilmiştir.
  Ülkemizde Joygame oyunu uzun yıllardır dağıtmaktadır.
  Birçok oyuncu ve birçok sunucuyu içeren oyun, bir zamanlar en popüler FPS oyunlarından biri olmuştur.
  Hileler ve oyunun zamanla P2W’ye dönüşmesi ile oyuncu tabanı azaldı.
  P2W: Ücretli bir kazanç sistemidir. Depozitör, daha iyi ekipmana sahip olarak avantaj elde eder.
  Bu tür oyunlara Pay2Win veya P2W denir. Oyunun önemli özelliği
  ise kurtların oyunda yer alması.

  myalapriforex

 • instagram takipçi satın al 7 مرداد 1400

  your articles are very good and your blog sitte is really good

 • Öğrenci Kredisi 6 شهریور 1400

  öğrenci kredisi nedir nasıla lınır gibi sorularınız var ise cevaplarını merak ediyorsanız sitemizi ziyaret ederek hemen öğrenebilirsiniz.

 • günlük haberler 6 شهریور 1400

  Siyaset Haberleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran hududunda inceleme ve denetlemelerde bulunan Ulusal Savunma Bakanı Akar’dan çalışmalara ait bilgi aldı, hudut birliklerine seslendi. Erdoğan açıklamasında, Bir palavra terörü Türkiye’de estiriliyor. Bunu birlikte aşacağız. Bilhassa sonlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları büsbütün engellemiş olacağız. dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran hudut çizgisinde inceleme denetlemelerde bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüşerek alınan tedbirlere ait bilgi aldı. Sonun sıfır noktasında vazife yapan hudut birliklerinin kumandanlarına da seslenen Erdoğan, “Bu dedikoduya dayalı dertleri inanıyorum ki sizler bertaraf edeceksiniz. Bunları da aşmamız gerekiyor. Zira bir palavra terörü Türkiye’de estiriliyor” dedi. Akar beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve 2. Ordu Kumandanı Orgeneral Metin Gürak ile İran hududunda alınan tedbirleri yerinde inceledi.

 • Ucuz takipçi 7 شهریور 1400

  Instagram hizmetlerini en uygun fiyatlar ile sitemizden alabilirsiniz.

 • Youtube abone satın al 9 شهریور 1400

  youtube abone satın servilerimiz ile fenomen olma yoludna emin adımlar ile uçuşa geçebilirsiniz.

 • anl�k haberler 12 شهریور 1400

  Siyaset Haberleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran hududunda inceleme ve denetlemelerde bulunan Ulusal Savunma Bakanı Akar’dan çalışmalara ait bilgi aldı, hudut birliklerine seslendi. Erdoğan açıklamasında, Bir palavra terörü Türkiye’de estiriliyor. Bunu birlikte aşacağız. Bilhassa sonlarda ördüğümüz duvarlarla giriş-çıkışları büsbütün engellemiş olacağız. dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran hudut çizgisinde inceleme denetlemelerde bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüşerek alınan tedbirlere ait bilgi aldı. Sonun sıfır noktasında vazife yapan hudut birliklerinin kumandanlarına da seslenen Erdoğan, “Bu dedikoduya dayalı dertleri inanıyorum ki sizler bertaraf edeceksiniz. Bunları da aşmamız gerekiyor. Zira bir palavra terörü Türkiye’de estiriliyor” dedi. Akar beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever ve 2. Ordu Kumandanı Orgeneral Metin Gürak ile İran hududunda alınan tedbirleri yerinde inceledi.

 • canl� ma� sonu�lar� 12 شهریور 1400

  Ekonomi Haberleri Fed Lideri Powell’dan varlık alımı iletisi – Tüm gözler ondaydı! ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, ABD iktisadının Fed’in salgın devrindeki acil durum dayanak alımlarını azaltması doğrultusunda ilerleme kaydettiğini belirterek, mevcut yüksek enflasyonun büyük ihtimalle süreksiz olduğu görüşünü savundu ve rastgele bir siyaset değişikliğinin zamanlaması konusunda sinyal vermedi. Powell, Jackson Hole konferansında yaptığı konuşmada, Fed’in ekonomiyi tam istihdama geri kavuşturma çabası mühletince sabırlı olmaya devam edeceğinin sinyalini vererek, bu müddet boyunca “geçici” enflasyon artışlar ve beklenenin altında istihdam büyümesine karşı adım atmaktan kaçınmak istediğini yineledi. Fed’in ayda 120 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltma kararı hususundaysa Powell, Fed’in Temmuz’daki para siyaseti toplantısından sonraki haftalarda yaklaşık bir milyon istihdamın oluşmasıyla işgücü piyasasındaki toparlanma konusunda “daha fazla ilerlemenin” sağlandığını ve bu ilerlemenin devam etmesinin gerektiğini açıkladı.

 • life izle 13 شهریور 1400

  Dentitox Pro is non-GMO and safe. You can rest assured

 • countdown izle 13 شهریور 1400

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful

 • en iyi domain sitesi 13 شهریور 1400

  your site? My website is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot

 • m.taraftarium 14 شهریور 1400

  Thanks a lot for sharing this with all of us you actually recognize what you’re talking about!

 • bedeva ligtv izle 14 شهریور 1400

  I used to be suggested this blog by means of my cousin. I’m no longer positive whether or not this put up is

 • izle mac net 15 شهریور 1400

  post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 • filimizle 15 شهریور 1400

  If you are not happy with the benefits Dentitox Pro

 • hereditary izle 18 شهریور 1400

  The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Cheers

 • avengers 3 izle 18 شهریور 1400

  Nice post. I learn something totally new and challenging on websites

 • Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail

 • jokerbet tv 3 18 شهریور 1400

  much more neatly-preferred than you may be right now. You are very intelligent.

 • zodiac izle 20 شهریور 1400

  the right choice for you or not. No hidden fees or subscriptions.

 • taraftarium net 20 شهریور 1400

  My blog discusses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit

 • en iyi türk bahis sitesi 20 شهریور 1400

  I like your quality that you put into your writing . Please do continue with more like this. Sashenka Horst Tiga

 • My spouse and I stumbled ver here differrent website annd thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page yet again.

 • eniyibet 21 شهریور 1400

  If you are going for finest contents like myself, just visit this website every day because it provides quality contents, thanks

 • ucuz takipçi al 21 شهریور 1400

  instagram takipçi satın işlemleri ile sosyal medyada sizlerde kendinizi bir adım ön sıraya çıkarabilirisniz.

 • taraftariium 21 شهریور 1400

  a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

 • canlıbet 22 شهریور 1400

  I love looking through an article that can make men and women think. Also, thanks for allowing me to comment. Annemarie Heriberto Beedon

 • kingsman izle 22 شهریور 1400

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create

 • arınma gecesi 2 22 شهریور 1400

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website. Studying this info So i am satisfied to convey that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot for sure will make certain to do not put out of your mind this site and give it a glance regularly.

 • canlı maç izlre 22 شهریور 1400

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and

 • fantastik canavarlar 2 izle 23 شهریور 1400

  Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for ages and yours is the best I’ve came upon till now. However, what about the conclusion? Are you sure in regards to the supply?

 • ucuz takipçi al 23 شهریور 1400

  bir çok sosyal medya takipçi satın al hizmeti ile hızlı şekilde yükselebilirsiniz.

 • canlı maç izle hd 25 شهریور 1400

  You really make it seem so easy together with your presentation however I find this

 • jack reacher izle 25 شهریور 1400

  I have learn a few just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you set to make any such fantastic informative web site.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *