09150566946

معرفی ارز دیجیتال میکر (Maker)

maker1 - معرفی ارز دیجیتال میکر (Maker)

ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟

توکن میکر (Maker) با علامت اختصاری MKR یک توکن کاربردی (utility token) برای پروژه میکر است که روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است.

این پلتفرم خاص مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است و به منظور تسهیل پرداخت‌های بین المللی در کنار انتقال‌های همتا به همتا (P2P) ایجاد شده است.

کوین دای (DAI) یک کوین ثابت است که در ارتباط با میکر ایجاد شده و عمل می‌کند. شعار اصلی پلتفرم میکر مبارزه با نوسانات حال حاضر بازار است.

معرفی اولیه میکر

رون کریستنسن (Rune Christensen) بنیانگذار میکردائو (MakerDAO) است. این پلتفرم با استفاده از توکن اختصاصی (proprietary token) MKR از روش‌های متنوعی برای تثبیت DAI استفاده می‌کند. این رویکرد هیجان انگیز، با الهام از سیستم بانکداری ذخیره‌ کسری (fractional reserve banking)، به این معنی که بانک باید فقط کسری از کل بدهی‌های سپرده (deposit liabilities) خود را نگاه دارد.

DAI یک کوین ثابت است که برای رفع نوسانات بازار ایجاد شده است

این پلتفرم از شبکه اتریوم قدرت گرفته است. بلاکچین اتریوم شهرتش را مدیون اکوسیستمی است که برای قراردادهای هوشمند فراهم آورده است.

توکن ECR20، که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است از MKR پشتیبانی می‌کند، بنابراین این توکن را نمی‌توان استخراج (mine) کرد.

در عوض، این کوین در واکنش به نوسانات قیمت در بازار ایجاد شده یا از بین می‌رود. این امر به منظور ثابت نگاه داشتن قیمت این کوین انجام می‌شود. توکن MKR عمدتا به منظور پرداخت در پلتفرم میکر استفاده می‌شود. علاوه بر این، این توکن نقش وثیقه را برای کل سیستم ایفا می‌کند.

سیستم رای‌گیری از پلتفرم میکر به دارندگان MKR حق رای می‌دهد. چون توکن‌های MKR به خاطر سوءمدیریت ارزش خود را از دست می‌دهند، دارندگان MKR تشویق می‌شوند تا به نفع بهبود کل پتلفرم رای بدهند. هدف ایجاد یک ساختار دموکراتیک و غیرمتمرکز است.

DAI را نمی‌توان استخراج کرد، اما میتوان آن را با یک CDP (یا Collateralized Debt Position یا موقعیت بدهی در ازای وثیقه) که نقش یک وام را دارد خریداری کرد. هنگامی که این وام تسویه شود، توکن DAI نیز از بین می‌رود. این اتفاق هنگامی که قرارداد هوشمند انجام شود رخ خواهد داد.

پلتفرم میکر از سه مکانیسم اولیه برای تثبیت توکن DAI استفاده می‌کند. این پلتفرم شامل قیمت هدف (target price)، مکانیسم بازخورد نرخ هدف (target rate feedback mechanism)، و پارامتر حساسیت (sensitivity parameter) می‌شود.

مزایای توکن میکر چیست؟

میکردائو پروژه‌ای بلندپروازانه است و روی ایجاد آینده‌ای غیرمتمرکز برای کوین‌های رمزنگاری شده تمرکز دارد. این پلتفرم دارای چندین ویژگی است.

برخلاف سایر سیستم‌های رمزنگاری شده، میکر یک سیاست دوتوکنه (two-token) دارد که شامل DAI و MKR می‌شود. هر دو توکن مبتنی بر ERC20 هستند.

میکر شهرت خود را به استفاده از قراردادهای هوشمند CDP و توکن MKR مدیون است که قیمت توکن DAI را در یک دلار آمریکا ثابت نگاه می‌دارند.

میکر یک پلتفرم غیرمتمرکز با تمرکز بر صرافی‌های غیرمتمرکز است. این پلتفرم توسط بسیاری از صرافی‌های مشهور در سرتاسر جهان پشتیبانی می‌شود.

دارندگان MKR در پلتفرم میکر حق رای دارند. با دارندگان MKR به عنوان خریداران توکن DAI برخورد می‌شود. دارندگان MKR برای اجرای این پلتفرم تشویق می‌شوند.

میکر یکی از اولین دائوهایی است که تا به حال ساخته شده. (DAO مخفف عبارت انگلیسی decentralized autonomous organization به معنای سازمان غیر متمرکز مستقل است)

توکن DAI دارای یکی از بهترین کاربردها در کل بازار رمزارزهاست. این توکن ابزاری ضروری در همکاری و پیوند دادن پروژه‌های مختلف با یکدیگر و همچنین افزایش سود و منفعت مشتریان محسوب می‌شود.

میکر یکی از نادرترین پلتفرم‌های غیرمتمرکز است که سیستمی دوتوکنه دارد. MKR و DAI این دو توکن هستند که در پلتفرم میکر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه کارکرد سیستم

دای (Dai) به روشی مشابه تتر (Tether) کار می‌کند – هر دو کوین غیرقابل استخراج (non-mineable) و دارایی‌هایی با پشتوانه وثیقه (collateral-backed) هستند، و قیمت هر دو کوین ثابت است. ارزش هر کوین معادل با قیمت ۱ دلار ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، Dai بدون کنترل مرکزی عمل می‌کند و مکانیسم آن توسط بازار حفظ می‌شود. علاوه بر این، Dai همچنین در اتحاد و ارتباط با توکن MKR کار می‌کند که به علت شیوه ارزش‌گذاری‌اش، ارزش آن بسیار ثابت‌تر از اکثر پول‌های دیجیتالی بازار است.

ارزش توکن MKR می‌تواند به طور آزادانه نوسان داشته باشد و با این کار کل فرآیند را آسانتر می‌کند. کاربران Dai خود را با استفاده از اتر (Ether) می‌سازند. همچینن مالکین میتوانند فرآیند فروش را معکوس کرده و هرگاه لازم بود Dai را تبدیل به Ether کنند.

ارزش کوین Dai به دلار ایالات متحده گره خورده است، به این معنی که هر یک Dai برابر با یک دلار ایالات متحده است.

این ارز به شکل خودمختار و با استفاده از قراردادهای هوشمند که به پویایی بازار واکنش نشان می‌دهند حفظ می‌شود. این روش تضمین می‌کند که ارزش این ارز نزدیک به ۱ دلار ایالات متحده باقی مانده و از این رو ارزش آن فارغ از وضعیت بازار ثابت باقی می‌ماند.

از سوی دیگر، قیمت توکن MKR می‌تواند آزادانه تغییر کند و همگام با بیشتر شدن کاربرد آن افزایش یابد. از MKR می‌توان برای پرداخت هزینه‌های جمع شده روی CDPها (Collateralized Debt Position یا موقعیت بدهی در ازای وثیقه) که Dai را در سیستم میکر (Maker) ایجاد می‌کنند استفاده کرد.

و اگر تقاضا برای Dai و CDPها افزایش یافت، تقاضا برای MKR نیز باید افزایش یابد. مهمتر از این، هنگامی که هزینه ثبات با MKR پرداخت شد، MKR هزینه شده برای همیشه از بین رفته است. این امر، عرضه کل MKR را کاهش داده و در نتیجه ارزش آن را افزایش می‌دهد.

میکر چهار بازار گسترده که می‌توانند از Dai استفاده کنند را پوشش می‌دهد: بازارهای قمار، بازارهای مالی، تجارت بین المللی، و سیستم‌های حسابداری شفاف.

کل فرآیند، میزان نوساناتی که معامله‌گران رمزارز با آن مواجهند را محدود می‌کند. این امر همچنین به کاربران اجازه می‌دهد کوین خود را از طریق یک سیستم مستقل قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

هر Dai توسط یک دارایی ارزشمند در پلتفرم امن قرارداد هوشمند میکر نگهداری می‌شود و هر کس می‌تواند توکن‌های خود را به عنوان وثیقه قرار داده و Dai را به ازای آنها عرضه کند.

این امر باعث می‌شود فرد بتواند موقعیت‌های طولانی روی DAI اتخاذ کند و دارایی‌هایی که می‌خواهد ثابت بمانند را آنجا نگاه دارد. در این وضعیت، تجربه تغییرات و نوسانات بازار فقط خاطره‌ای از گذشته خواهند بود.

دیجیکس (Digix) اخیرا با میکر وارد همکاری شده تا این دو پروژه بتوانند بهترین و برترین کوین ثابت را به اکوسیستم بلاکچین عرضه کنند: کوین ثابت Dai با پشتوانه توکن‌های Digix Gold (با نام اختصاری DGX) به عنوان وثیقه.

استخراج، معامله و سرمایه گذاری بر روی Maker

حداکثر سکه های MKR برابر با ۱ میلیون است و بیشینه قیمت آن در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۸ بوده که قیمتی در حدود ۱,۶۸۷ دلار آمریکا را ثبت کرده است. MKR یک توکن ERC20 روی بلاکچین اتریوم بوده و قابل استخراج نیست. در عوض سکه های MKR برای پاسخگویی به نواسات قیمت DAI و به منظور نگاه داشتن ارزش آن در حدود ۱ دلار آمریکا ساخته شده و یا از بین می رود. 

قیمت دقیق DAI به ندرت ۱ دلار آمریکا می شود و به طور معمول بین بازه ۰٫۹۸ دلار تا ۱٫۰۲ دلار نوسان دارد. این سکه نیز بجای استخراج، از طریق خرید موقعیت های بدهی وثیقه ای یا CDP ایجاد می شود، این قراردادهای هوشمند Maker به عنوان یک وام عمل می کنند. هنگامی که وام همراه با هزینه های MKR بازپرداخت شد، با تحقق قرارداد هوشمند، DAI از بین می رود. 

به منظور خرید سکه های DAI، کاربر باید سکه های اتریوم یا ETH خود را به سکه های WETH تبدیل نماید. این شیوه ای است که صرافی های غیر متمرکز مانند Ox بکار برده تا مبادله بین ETH و سایر توکن های مبتنی بر بلاکچین اتریوم را ممکن سازند. 

آینده Maker و نظر کارشناسان

به نقل از CoinPedia، در آغاز سال ۲۰۲۱ قیمت معامله MKR به ۵۹۸ دلار آمریکا رسیده و گمان می رود روند صعودی آن در ماه های اول همان سال ادامه داشته و قیمت آن به ۱۸۰۰ دلار آمریکا برسد. اما در نهایت پیش بینی می شود که این ارز دچار نوسان قیمت شده و در آخر همان سال قیمتی برابر ۱۶۵۰ دلار آمریکا را ثبت نماید. به طور کل CoinPedia نسبت به این ارز خوش بین بوده و انتظار دارد که MKR تا اواسط سال ۲۰۲۵ به رشد قیمت ملایم ادامه داده و قیمتی معادل با ۲۳۴۰ دلار را در آن زمان به ثبت برساند. 

وبسایت DigitalMarketNews نسبت این ارز خوش بین نبوده و معتقد است که در پایان سال ۲۰۲۱ بهای هر توکن MKR با سقوط قیمت به ۶۱۳ دلار خواهد رسید، این وبسایت همچنین این روند کاهش قیمت را ادامه دار دانسته و پیشبینی می کند که در انتهای سال ۲۰۲۵ این ارز قیمتی معادل ۴۰۰ دلار آمریکا خواهد داشت. 

مزایای Maker

  • شفافیت چشمگیر یکی از برحسته ترین مزیت های کل شبکه Maker است، که آن را از سایر بلاکچین های رقیب با هدف مشابه متمایز کرده است.
  • توکن DAI به عنوان یک ارز با ارزش ثابت خود، از سرمایه کاربران در برابر نوسان های زیاد ارزهای دیجیتال محافظت خواهد کرد. 
  • مدیریت غیر متمرکز MakerDAO که با استفاده از رای گیری انجام می شود، توزیع عادلانه را تضمین کرده و همچنین بکارگیری خرد جمعی منجر به اخذ تصمیمات بهتر برای آینده پلتفرم خواهد شد. 

معایب Maker

از آنجایی که پلتفرم های ارایه وام و قرض غیر متمرکز همانند سازمان های مالی سنتی تحت نظارت قرار ندارند، موجودی حساب ها بیمه نشده و نگه داری از کیف پول و موجودی آن وظیفه کاربران می باشد. 

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *