09150566946

ترس و طمع در معاملات بورسی

مقدمه 

سخت ترین بخش آموزش در بورس و شاید طاقت فرساترین آن، آموختن مهارت های روانشناسی می باشد. ترس، طمع و صبر هر کدامی پایه های هرم روانشناسی بورس را تشکیل می دهند. هر کدام از حالت های روحی نامبرده در موقعیتی ما را گرفتار و وادار به کنش می کند. شیوه آموختن مهارت های روانشناسی بورس بسیار متفاوت از مهارت های کلاسیک و تحلیل های بنیادی و تکنیکال است؛ چه بسیار افرادی که مهارت های کلاسیک را فرا می گیرند ولی از آموختن مهارت های روانشناسی و تسلط بر رفتار خود عاجز هستند. 

ترس

بگذارید ترس و تآثیر آن در معاملات را با یک مثال توضیح بدهم. 

فرض کنید شما در موقعیتی برای خرید یک سهم قرار گرفته اید و تمام تحلیل های لازم را هم انجام داده اید. خطوط حمایت و مقامت را ترسیم کرده  وبه این نتیجه رسیده اید که قیمت سهم در این موقعیت ارزنده است. شما قصد خرید سهم را دارید؛ اما ناگهان ترس تمام وجود شما را فرا می گیرد. این ترس ناشی از چیست؟ قاعدتاً ترس ناشی از عدم اطمینان است. اطمینان به چه؟ اطمینان به تحلیلی که کرده ایم. اما چگونه این اطمینان حاصل شود؟ شما هنگامی یک معامله گر موفق هستید که بتوانید حداقل در یک دوره زمانی  یک ساله روند ثابت سودسازی را تجربه کرده باشید. آن هنگام خرید سهمی را که قیمت مناسب ورود آن را تعیین کرده اید با اطمینان بیشتری انجام خواهید داد. البته موضوعی که نباید فراموش کنیم این است که مهارت در معامله گری که بخشی از تسلط بر اعصاب و روان خویشتن است؛ در طول زمان و با آزمون و خطاهای کنترل شده بدست می آید. شما باید عصبانی شده باشید تا زمانی آرامش داشته باشید. باید ترسیده باشید تا موقع معامله نترسید. 

3 300x160 - ترس و طمع در معاملات بورسی

دام طمع در کمین معامله گران 

به شما تبریک می گویم. شما در نقطه مناسبی ورود کرده اید. الان سود کرده اید. خوشحال هستید و فریادهای شادمانه سر می دهید. اما این پایان کار نیست. قیمت ها لحطه ای بالا و پایین می شود و  درصد سود و زیان سهم شما در بازار سرمایه ایران می تواند بازه ۱۰ درصدی را در یک روز تجربه کند. اگر برای سهمی یک هدف قیمتی تعیین کرده اید؛ برای تحلیل خود اعتبار قائل شوید و طمع نکنید. سعی کنید همیشه در بازه مثبت بفروشید. فریب صف های خرید برای نگهداری سهم خود را نخورید. اگر به طور کامل نمی توانید دندان طمع خود را بکشید حداقل نصف سهم خود را که سود کرده و به اهداف قیمتی خود رسیده است بفروشید. همیشه این موضوع را آویزه گوش خود کنید که بازار دیوانه است. هر لحظه ممکن است دام طمع سود های شما را ببلعد و روند صعودی سهم تغییر و سود های شما به ضرر تبدیل شود.

300x177 - ترس و طمع در معاملات بورسی

 

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
دیدگاه کاربران
  • حسین حصاری 6 اسفند 1398

    عالی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *