09150566946

رفع ابهام کارگزاران بانکی از مورد دو صندوق و تامین سرمایه/ موافقت با ۲۲سبدگردان

23933 - رفع ابهام کارگزاران بانکی از مورد دو صندوق و تامین سرمایه/ موافقت با ۲۲سبدگردان

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس خبر داد:

رفع ابهام کارگزاران بانکی از مورد دو صندوق و تامین سرمایه/ موافقت با ۲۲سبدگردان

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس درباره ابهام کارگزاران بانکی در مورد نحوه تملک سهام دو نوع صندوق و تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه، توضیح و از موافقت اصولی با ۲۲ شرکت سبدگردان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از بورس پرس، محمدرضا معتمد درباره ابهام کارگزاران وابسته به بانک ها در مورد نحوه تملک سهام دو صندوق با درآمد ثابت و بازارگردانی و مشارکت بانک ها در تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه (از ۹۶ الی ۱۴۰۰ )، نهادهای مالی وابسته به بانک ها، برای تاسیس صندوق ها باید از بانک مرکزی مجوز گرفته و به سازمان بورس ارایه می‌کردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر بانک مرکزی به جز یکی دو مورد در برابر درخواست این نهادهای مالی دارای سهام کنترلی و موثر، مجوزی صادر نمی کرد تا اینکه همتی رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ۲۶ آبان شورای عالی بورس با ایجاد صندوق های بادرآمد ثابت و بازارگردانی و همچنین تاسیس شرکت های تامین سرمایه موافقت کرد. سه شنبه هفته گذشته هم این موضوع در جلسه شورای عالی پول و اعتبار تصویب شد.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابراین تفسیر سازمان بورس این است که به جز آن دسته از نهادهای مالی وابسته به بانک ها که از قبل دارای این دو صندوق و یا شرکت تامین سرمایه بودند، دیگر نهادهای مالی وابسته به بانک ها می توانند اقدام به ارایه درخواست کنند. این درحالی است که یک صندوق می تواند تا چند سهم را بازارگردانی کند. به طوری که ۵۲ صندوق، بازارگردانی سهام حدود ۴۰۰ شرکت را به عهده دارند و حتی برخی شرکت ها دارای چند بازارگردان هستند.

معتمد خاطر نشان کرد: با این اوصاف انتظار می رود طی یکی دو هفته آینده رئیس کل یا معاون بانک مرکزی، مقررات مربوط به صدور مجوز نهادهای مالی وابسته به بانک ها در دو نوع صندوق و تاسیس شرکت های تامین سرمایه را بدون مراجعه به بانک مرکزی و به صورت غیرموردی صادر کنند تا بعد از ارایه درخواست ها به سازمان بورس، زمینه راه اندازی صندوق ها و تشکیل شرکت های تامین سرمایه فراهم شود. در این میان هر توافق و رویداد جدید به بازار اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در واکنش به دیگر سئوال مبنی بر اینکه با توجه به افزایش حجم و اندازه بازار سرمایه و ورود نقدینگی، وضعیت رسیدگی به درخواست تشکیل شرکت های سبدگردانی به چه نحو است، گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۵۰ درخواست سبدگردانی، دریافت و رسیدگی شده که در برابر عدم احراز شرایط تحصیلی و تجربه برخی، سازمان بورس حدود ۲۲ موافقت اصولی صادر کرده که بعد از تکمیل فرایند و مواردی مانند اقدامات ثبتی، تامین سرمایه، نیرو، محل و… مجوز نهایی صادر خواهد شد

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *