09150566946

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهایی برای کاهش ریسک

ImageHandler 12 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهایی برای کاهش ریسک

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، ابزارهایی برای کاهش ریسک

افزایش تعداد سرمایه‌گذاران در صندوق‌ها

عضو هیات مدیره سازمان بورس گفت: در ابتدای سال ۹۹ حدودا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در ‏صندوق‌ها سرمایه‌گذاری شده بود که این رقم در حال حاضر به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده که افزایش ۹۰ درصدی را نشان ‏می‌دهد. ‏ به گفته معتمد همچنین تعداد سرمایه‌گذاران در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ۲ میلیون به ۸ میلیون رسیده و نشانگر ‏آن است که اعتماد به صندوق‌ها وجود دارد؛ چراکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط افراد باتجربه و دارای دانش حرفه‌ای مدیریت ‏می‌شود.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی مصوبه‌های حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاکید کرد: بازار سرمایه، بازاری امن، نظام‌مند، دارای پتانسیل و کمک‌کننده بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی کشوراست و سرمایه‌گذاران باید قبل از ورود به این بازار مطلع باشند که بازار سرمایه ذاتا دارای ریسک و نیز حرکت‌های اصلاحی در کوتاه‌مدت بوده اما در بلندمدت سودده است.

محمدرضا معتمد، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار ظهر امروز در خصوص آخرین وضعیت نهادهای مالی (در استودیو فرابورس) گفت: بازار سرمایه از اجزای مختلفی ایجاد شده است که یک بخش از آن شرکت‌های ثبت شده در بورس هستند که سهامشان مورد معامله قرار می‌گیرد و در واقع «سهام» خود یک ابزار مالی در این بازار محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: شرکت‌هایی مانند بورس و فرابورس که با فراهم کردن زیرساخت‌های لازم امکان انجام معاملات بورسی را فراهم می‌کنند، همچنین فعالان بازار سرمایه که در این بازار به خریدوفروش و سرمایه‌گذاری می می‌پردازند از مهم‌ترین نهادهای موجود در بازارسرمایه هستند، در کنار این موارد نهادهایی هم وجود دارند که به تسهیل و تعمیق سرمایه‌گذاری پرداخته و کمک می‌کنند تا سرمایه‌گذاران با استفاده از ابزارهای جانبی (این نهادها) بتوانند از خدمات بهتری در حوزه سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوند. شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبدگردان ها در این دسته از نهادها جای دارند که کمک می‌کنند تا تحلیل دقیق‌تری از صنایع و ابزارها در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاران وجود داشته باشند. شرکت‌های تامین سرمایه نیز کمک می‌کنند که ناشران بتوانند تامین مالی مناسب، به موقع و با کمترین هزینه را در این بازار از آن خود کنند.

معتمد بیان کرد: آن چیزی که در ادبیات مالی به عنوان شرکت‌های سبدگردانی از آن یاد می‌شود، به عنوان متخصص برای سرمایه‌گذارانی که فرصت یا دانش کافی برای سرمایه‌گذاری ندارند، با دریافت کارمزدی اندک می‌توانند دارایی‌هایشان را یا منابع مالیشان را در سبدهای اختصاصی یا در سبدهای عمومی که به عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری از آن یاد می‌شود، در شرکت‌های سبدگردانی سرمایه‌گذاری کنند.

ایجاد ۲۵۰ صندوق طی یک دهه

معاون نظارت بر نهادهای مالی ادامه داد: در دهه گذشته که قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب شده است، تاکنون ۲۵۰ صندوق سرمایه‌گذاری در ۱۰ نوع ایجاد شده است. این صندوق‌ها از کمترین ریسک (مانند صندوق‌های با درآمد ثابت) تا بیشترین ریسک که شامل صندوق‌های جسورانه می‌شوند را تشکیل می‌دهند. البته در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاران تازه‌وارد باید حتما از سرمایه‌گذاری در صندوق‌های کم ریسک شروع کنند.

امکان سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ابتدای سال ۴۰۰ برابر شد

معتمد تصریح کرد: سطحی که شورای عالی بورس برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها تا سال ۹۹ تعیین کرده بود، برای هر صندوق حداکثر ۱۰ هزار میلیارد تومان امکان تخصیص منابع وجود داشت اما با استقبالی که در سال جاری از این صندوق‌ها شد، این رقم از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. البته، با توجه به جذابیت‌های ایجاد شده در حوزه اوراق بدهی و نیز اقبال مردمی به صندوق‌ها، مجددا سقف این صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان نیز به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد، به این معنی که امکان سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها توسط سرمایه‌گذاران از ابتدای سال تاکنون حدود ۴۰۰ درصد افزایش یافت.

عضو هیات مدیره سازمان بورس گفت: در ابتدای سال ۹۹ حدودا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در ‏صندوق‌ها سرمایه‌گذاری شده بود که این رقم در حال حاضر به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده که افزایش ۹۰ درصدی را نشان ‏می‌دهد. ‏ به گفته معتمد همچنین تعداد سرمایه‌گذاران در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ۲ میلیون به ۸ میلیون رسیده و نشانگر ‏آن است که اعتماد به صندوق‌ها وجود دارد؛ چراکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط افراد باتجربه و دارای دانش حرفه‌ای مدیریت ‏می‌شود.

وی افزود: این صندوق‌ها به دلیل تنوعی که در پرتفوی خود دارند و معمولا از سهامِ با بنیاد و تحلیل قوی‌تری استفاده می‌کنند و همچنین از یک تیم متخصص بهره می‌برند، زیان سرمایه‌گذاران را به حداقل می‌رسانند.

معتمد به افرادی که با آگاهی کافی وارد این بازار نشدند، توصیه کرد: با وجود اینکه ابزارهای متنوعی در بازار وجود دارد که ریسک سرمایه‌گذاری را به حداقل می‌رساند، اما حتی اگر دانش کافی در این حوزه را هم داشته ولی زمان و تجربه کافی در این زمینه را ندارید به طور مستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری نکنید. در نظر داشته باشید که بازار سرمایه، بازاری است که به طور میان مدت (حداقل سه سال) و یا بلندمدت سوددهی مناسب دارد؛ بنابراین تا جایی که می‌توانید از ابزارهای غیرمستقیم استفاده کنید.

وجود شفافیت، وجه تمایز قدرتمندِ بازار سرمایه با بازارهای مالی

وی مبنای کار شرکت‌های بورس، فرابورس و نهادهای مالی را تاکید بر شفافیت بازار سرمایه دانست و گفت: این در حالی است که شاید این اتفاق در سایر بازارهای موازی رخ ندهد. در برهه‌ای مردم به سرمایه‌گذاری در بورس تشویق شدند، اما همیشه توصیه بر این بود که با مشورت افراد آگاه و استفاده از نظرات متخصصان در این بازار به فعالیت بپردازند و سرلوحه دادن همین موضوع سبب استقبال از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار گرفت.

عضو هیات مدیره سازمان بورس در خصوص دورنمای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیان کرد: این صندوق‌ها در کوتاه‌مدت با توجه به مدیران متخصصی که دارند به ایجاد ثبات در بازار سرمایه کمک می‌کنند و می‌توانند با مقایسه بین سودآوری در شرکت‌ها، آن‌ها را به نفع سرمایه‌گذاران شناسایی کنند. همچنین در بلندمدت، در مقایسه با بازارهای موازی در یک دوره ۵ تا ۱۰ ساله عمدتا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از بازارهای دیگر سودآوری خواهند داشت.

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)
🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *