09150566946

شاخص پوئل (The Puell Multiple)

33521404 3318 b e1639927814990 - شاخص پوئل (The Puell Multiple)

شاخص یا ضریب پوئل توسط شخصی به نام دیوید پوئل ایجاد شد. این شاخص نمایانگر این است که چه زمانی ماینرها برای کسب سود به دست آمده از همکاری در شبکه بیت کوین، به صورت دسته جمعی شروع به فروش می‌کنند.

فرمول شاخص پوئل یا ضریب پوئل

فرمول شاخص پوئل بدین شرح است. با تقسیم ارزش روزانه بیت کوین هایی که به تازگی ماین شده اند بر میانگین متحرک ۳۶۵ روزه، ارزش صدور روزانه بیت کوین به دست می آید. باید توجه داشته باشیم که ارکان این معادله همگی به دلار هستند. به واسطه ی این شاخص می‌توان فهمید که اگر فروش در چه سطحی انجام پذیرد بیشترین سود را برای ماینرها خواهد داشت.

the puell multiple 300x51 - شاخص پوئل (The Puell Multiple)

بیشتر معیارها با هدف تعیین زمان یا تعیین کمیت چرخه های بازار بیت کوین، از منظر فاندامنتال، به طور کلی بر روی سرعت مقادیر مستقر در زنجیره یا عدم وجود آن متمرکز شده اند. بنابراین چرخه ها را از دید یک خریدار / سرمایه گذار تجزیه و تحلیل می کنند. Realized Cap، NVT Ratio، Market-Value-to-Realized-Cap (MVRV) و HODL Waves فقط چند معیار و تصویر قدرتمند هستند که بینش ارزشمندی را تا کنون ارائه داده اند.

اخیراً در جامعه رمزارزها، نوع دیگری از معیارها مورد توجه قرار گرفته که عبارت است از «میزان ارزش دلاری سکه‌های استخراج شده به صورت روزانه» و به آن (Bitcoin’s Daily Issuance) نیز می‌گویند. این معیار ثابت کرده که می‌تواند به صورت پیاپی پائین‌ترین نوسانات موجود در بازار را بر اساس اوج‌های قبلی شناسایی کند. این نوسانات که مربوط به دو روند اصلی بازار که همان بازار خرسی و بازار گاوی است، طی سال‌های اولیه برای چندین دوره کوتاه برقرار بوده است.

اما ایده ساده و خلاقانه دیوید پوئل برای تنظیم میانگین متحرک سالانه، ابزاری جدید و قدرتمند برای سنجش بازه‌هایی است که منجر به سودآوری شده یا موجب فروش اجباری می‌شود. از آنجایی که مکانیسم اصلی این همبستگی‌ها به واسطه سودآوری استخراج بیت‌کوین‌ها تعیین می‌گردد، تا کنون انتشار روزانه بیت کوین به صورت پاداش‌های بلوک کافی بوده که معادل صدور روزانه سکه با توجه به میانگین نظری ۱۸۰۰ بیت کوین است و در اواسط سال ۲۰۲۰ به پایان رسیده است. به هر حال در مقایسه با پاداش بلوک، هزینه معاملات جمع‌آوری شده توسط ماینرها ناچیز نخواهد بود و به احتمال زیاد شامل کل درآمد روزانه ماینینگ می‌شود. البته علاوه بر درآمد بلوک، شامل هزینه‌های معامله نیز خواهد شد.

تلاش‌های صورت گرفته در گذشته، برای تعیین کمیت اصول از دیدگاه ماینر، به عنوان نقطه شروع مورد استفاده قرار می‌گرفت که این نقطه شروع نسبت به معیار Peta Hash Dollar (درآمد روزانه معدن، تقسیم بر Peta Hashes روزانه) بوده است. به علاوه تمامی میانگین‌های مختلفی که برای محاسبه شاخص پوئل تا کنون مورد آزمایش قرار گرفته، اثبات کرده است که استفاده از متریک، معیار را به طرق مختلف منحرف کرده و افراد از رسیدن به یک راستای مناسب، از تمامی قسمت‌ها ناکام مانده‌اند.

اگرچه سیگنال خرید ارسال شده توسط شاخص پوئل، ممکن است برای گاوهای بازار، امیدوار کننده باشد، اما روند داستان ممکن است دچار تغییر شود. دیوید پوئل، با اشاره به انطباق این شاخص بر Hash Rate بیت کوین، نسبت به سیگنال خرید هشدار داده و گفته است میزان هش ریت (Hash Rate) با توجه به سرکوب ماینرها در چین به شدت در ماه‌های اخیر کاهش یافته و نباید از این قضیه غافل شد. به گفته او هش ریت بیت کوین از قیمت آن پیروی کرده و معامله‌گران می‌بایست مراقب شرایط خاص نیز باشند، چرا که ممکن است سیگنال خرید اشتباهی صادر شده باشد و ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا شاهد صعود دوباره بیت کوین باشیم.

نحوه استفاده از شاخص پوئل

دوره‌ها و بازه‌های زمانی خاصی وجود دارد که میزان ارزش بیت کوین استخراج شده و ورود آن به اکوسیستم، نسبت به حالت‌های نرمال، بسیار کم و یا بسیار زیاد است. شناخت و درک این دوره‌ها و بازه‌ها زمانی برای سرمایه‌گذاران استراتژیک بیت کوین می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

با بررسی نمودارهای شاخص پوئل می‌توان به وضوح به این نکته پی برد که دوره‌ها یا بازه‌هایی وجود دارند که در آن، ارزش روزانه بیت کوین در طول تاریخ بسیار کاهش یافته و شاخص پوئل وارد جعبه سبز رنگ شده (زیر عدد ۵/۰ قرار گرفته) است. همین امر موجب شده تا در دوره‌های بعدی، بازدهی بیشتری را برای سرمایه‌گذارانی که در این نقطه بیت‌کوین خریداری کرده‌اند، به همراه داشته باشد. همچنین در دوره‌هایی ارزش روزانه بیت کوین در طول تاریخ بسیار افزایش یافته و شاخص پوئل وارد جعبه قرمز رنگ شده (بالای عدد ۸ قرار گرفته) است. همین امر موجب شده تا سود کلانی را برای سرمایه‌گذارانی که در این نقطه بیت‌کوین‌های خود را به فروش رسانده‌اند، به همراه داشته باشد.

🔻🔻🔻🔻🔻
ویرا سرمایه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *